Skip to content

50-56 High St(Unit C0003)Passaic, NJ 07055

Built 1967

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block3212
Lot30.32
QualifierC0003
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage648
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
41%
Improvement Value:$50,400
59%
Total Assessment$85,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,521+3.0%
2024$3,419+6.5%
2023$3,211+0.8%
2022$3,186+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 2828, Page 84Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 1684, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1967