Skip to content

50-56 High St(Unit C0020)Passaic, NJ 07055

Built 1967

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block3212
Lot30.32
QualifierC0020
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage888
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
31%
Improvement Value:$77,800
69%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,651+3.0%
2024$4,517+6.5%
2023$4,241+0.8%
2022$4,209+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft888DeedBook 1092, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1967