Skip to content

113 Paulison Ave(Unit C00H2)Passaic, NJ 07055

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 5, 2025

Property Information

Block3212
Lot5.13
QualifierC00H2
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage606
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
38%
Improvement Value:$40,900
62%
Total Assessment$65,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,717+3.0%
2024$2,639+6.5%
2023$2,478+0.8%
2022$2,459+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft606DeedBook 4885, Page 47

Property Sale

Sale
$32,500

To:

Sq Ft606DeedBook G146, Page 323

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook P-127, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1963