Skip to content

117 Pennington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1963

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block3212
Lot5.13
QualifierC00L1
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage787
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
32%
Improvement Value:$52,600
68%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,199+3.0%
2024$3,107+6.5%
2023$2,918+0.8%
2022$2,895+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft787DeedBook 2204, Page 262

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 1389, Page 107

Property Sale

Sale
$32,900
DeedBook O146, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1963