Skip to content

117 Pennington Ave(Unit C00L2)Passaic, NJ 07055

Built 1963

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 1, 2007

Property Information

Block3212
Lot5.13
QualifierC00L2
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage817
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
31%
Improvement Value:$55,200
69%
Total Assessment$80,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,307+3.0%
2024$3,211+6.5%
2023$3,016+0.8%
2022$2,992+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft817DeedBook 1431, Page 163

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook R1342, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1963