Skip to content

117 Pennington Ave(Unit C00M1)Passaic, NJ 07055

Built 1963

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3212
Lot5.13
QualifierC00M1
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage551
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
40%
Improvement Value:$38,200
60%
Total Assessment$63,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,606+3.0%
2024$2,531+6.5%
2023$2,376+0.8%
2022$2,358+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963