Skip to content

121 Pennington Ave(Unit C00Y1)Passaic, NJ 07055

Built 1963

Last Sale Price
$118,500
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block3212
Lot5.13
QualifierC00Y1
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage685
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
33%
Improvement Value:$51,700
67%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,162+3.0%
2024$3,071+6.5%
2023$2,884+0.8%
2022$2,862+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$118,500

To:

Sq Ft685DeedBook 3811, Page 161

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2613, Page 29Recorded4/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1963