Skip to content

114j Pennington AvePassaic, NJ 07055

Built 1985

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 2, 1999

Property Information

Block3213
Lot47.53
QualifierC10
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,218
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$105,000
60%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+3.0%
2024$7,007+6.5%
2023$6,580+0.8%
2022$6,529+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,218DeedBook 161, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1985