Skip to content

131 Passaic AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1951

Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block3213
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
42%
Improvement Value:$152,600
58%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$6,437+8.2%
2001$5,951-2.0%
2000$6,070+7.1%
1999$5,668-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook I163, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1951