Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C06E)Passaic, NJ 07055

Built 1973

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Aug 1, 2016

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC06E
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,387
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
40%
Improvement Value:$97,500
60%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,700+3.0%
2024$6,507+6.5%
2023$6,110+0.8%
2022$6,063+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft1,387DeedBook 2890, Page 102

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 2689, Page 111Recorded9/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1973