Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C10D)Passaic, NJ 07055

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC10D
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,167
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
44%
Improvement Value:$83,000
56%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,102+3.0%
2024$5,926+6.5%
2023$5,565+0.8%
2022$5,522+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$166,000

To:

Sq Ft1,167DeedBook 4381, Page 43

Property Sale

Sale
$142,000

To:

DeedBook 384, Page 125

Property Sale

Sale
$61,000

To:

DeedBook X161, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1973