Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C11E)Passaic, NJ 07055

Built 1973
Other Exempt

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Dec 10, 2002

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC11E
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,387
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
40%
Improvement Value:$97,500
60%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$5,836+1.7%
2015$5,741+2.9%
2014$5,579+3.1%
2013$5,409+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$199,900

To:

Sq Ft1,387DeedBook 528, Page 200

Property Sale

Sale
$155,000

To:

DeedBook 228, Page 187

Property Sale

Sale
$82,500

To:

DeedBook A130, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1973