Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C12A)Passaic, NJ 07055

Built 1973

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jan 26, 2010

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC12A
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,387
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
41%
Improvement Value:$93,600
59%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,539+3.0%
2024$6,350+6.5%
2023$5,963+0.8%
2022$5,917+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft1,387DeedBook 1879, Page 117

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 1550, Page 138

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook U136, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1973