Skip to content

170-202 Lafayette Ave(Unit C12H)Passaic, NJ 07055

Built 1973

Last Sale Price
$269,500
Last Sale Date
Oct 29, 2008

Property Information

Block3213
Lot57.73
QualifierC12H
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,280
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
43%
Improvement Value:$86,900
57%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+3.0%
2024$6,082+6.5%
2023$5,711+0.8%
2022$5,667+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,500

To:

Sq Ft1,280DeedBook 1692, Page 275

Property Sale

Sale
$278,300
DeedBook 1250, Page 59

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 222, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1973