Skip to content

86 Grant St.Passaic, NJ 07055

Built 2006

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Mar 1, 2007

Property Information

Block3219
Lot19
QualifierC0001
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2S TOWNHOUSE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage30

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
24%
Improvement Value:$185,600
76%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+3.0%
2024$9,834+6.5%
2023$9,235+0.8%
2022$9,163+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 1412, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 2006