Skip to content

471 Paulison AvePassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$437,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block3221.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-4FAMILY
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage5,032
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
14%
Improvement Value:$430,800
86%
Total Assessment$502,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,697+3.0%
2024$20,100+6.5%
2023$18,875+0.8%
2022$18,730+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$437,000

To:

Sq Ft5,032DeedBook 659, Page 87

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 302, Page 294

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook Q138, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1930