Skip to content

526 Lafayette AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block3221.02
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,200
28%
Improvement Value:$187,600
72%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,712+3.0%
2024$10,402+6.5%
2023$9,768+0.8%
2022$9,693+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940