Skip to content

36 7th AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$293,262
Last Sale Date
Sep 22, 2018

Property Information

Block3222.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
32%
Improvement Value:$159,500
68%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,668+3.0%
2024$9,389+6.5%
2023$8,817+0.8%
2022$8,749+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,262

To:

Sq Ft1,664DeedBook 3574, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1940