Skip to content

35 7th AvePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block3223.01
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$138,900
65%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+3.0%
2024$8,565+6.5%
2023$8,043+0.8%
2022$7,981+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 3675, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1940