Skip to content

40 Eighth AvePassaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
Nov 2, 2006

Property Information

Block3223
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,200
67%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,367+3.0%
2024$9,097+6.5%
2023$8,543+0.8%
2022$8,477+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950