Skip to content

532 Oak St.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Feb 25, 2011

Property Information

Block3224.01
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,600
31%
Improvement Value:$163,700
69%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+3.0%
2024$9,501+6.5%
2023$8,922+0.8%
2022$8,854+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 2031, Page 104

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 1431, Page 59

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook C166, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1940