Skip to content

67 Eighth AvenuePassaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$143,900
Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block3224.01
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,808
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,800
25%
Improvement Value:$203,000
75%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,124+3.0%
2024$10,803+6.5%
2023$10,144+0.8%
2022$10,066+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$143,900

To:

Sq Ft2,808DeedBook 158, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1940