Skip to content

170 Passaic AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block3229
Lot1.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR1-A
Sq Footage3,895
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,800
36%
Improvement Value:$269,900
64%
Total Assessment$421,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,387+9.1%
2024$15,936+6.5%
2023$14,965+0.8%
2022$14,849+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,895DeedBook 3000, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1900