Skip to content

199 Lafayette Ave. #1bPassaic, NJ 07055

Built 2009

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block3230
Lot25
QualifierC000B
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionTWNHSE-6FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage2,169
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
23%
Improvement Value:$233,700
77%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,522+3.0%
2024$12,160+6.5%
2023$11,419+0.8%
2022$11,331+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,169DeedBook 4391, Page 201

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 2042, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 2009