Skip to content

128-144 Boulevard(Unit C0018)Passaic, NJ 07055

Built 1988

Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block3230
Lot58.64
QualifierC0018
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,570
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,800
63%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361+3.0%
2024$8,120+6.5%
2023$7,625+0.8%
2022$7,566+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 198, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1988