Skip to content

88-96 Boulevard(Unit C105)Passaic, NJ 07055

Built 1979

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block3231
Lot37.42
QualifierC105
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage918
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
49%
Improvement Value:$66,400
51%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,418+3.0%
2024$5,261+6.5%
2023$4,941+0.8%
2022$4,903+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft918DeedBook 2877, Page 183

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

DeedBook 2754, Page 30Recorded1/12/2016

Property Sale

Sale
$231,750
DeedBook 1258, Page 139

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 524, Page 272

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook C166, Page 38

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook Z1337, Page 301

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook L-127, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1979