Skip to content

88-96 Boulevard(Unit C108)Passaic, NJ 07055

Built 1979

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block3231
Lot37.42
QualifierC108
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-FAMILY
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage792
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
52%
Improvement Value:$59,400
48%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+3.0%
2024$4,981+6.5%
2023$4,677+0.8%
2022$4,641+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft792DeedBook 3820, Page 149

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 3202, Page 278Recorded12/7/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1264, Page 30

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 835, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1979