Skip to content

201 Passaic AveePassaic, NJ 07055

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 2, 2000

Property Information

Block3237
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 B
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage4,791
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,900
21%
Improvement Value:$420,200
79%
Total Assessment$531,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,897+3.0%
2024$21,265+6.5%
2023$19,969+0.8%
2022$19,815+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft4,791DeedBook 165, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1920