Skip to content

102 Meade Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1910

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Mar 26, 2018

Property Information

Block3239
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,677
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
27%
Improvement Value:$223,100
73%
Total Assessment$304,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+3.0%
2024$12,208+6.5%
2023$11,464+0.8%
2022$11,376+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,677DeedBook 3314, Page 145

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 589, Page 238

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook K162, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1910