Skip to content

419-423 BoulevardPassaic, NJ 07055

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 29, 2009

Property Information

Block3243
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SB/WHSE/OFFICE
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
24%
Improvement Value:$242,500
76%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+3.0%
2024$12,813+6.5%
2023$12,032+0.8%
2022$11,939+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,452DeedBook 1875, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1980