Skip to content

55 Linden St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block3246
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
58%
Improvement Value:$44,400
42%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$2,988+8.9%
2004$2,744+8.7%
2003$2,525-3.7%
2002$2,622+8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900