Skip to content

182 Randolph St.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3249.01
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-3FAMILY
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage5,148
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
19%
Improvement Value:$364,800
81%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,554+3.0%
2024$18,018+6.5%
2023$16,920+0.8%
2022$16,790+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930