Skip to content

244 Passaic AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block3250.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,608
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
41%
Improvement Value:$171,500
59%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,010+3.0%
2024$11,664+6.5%
2023$10,953+0.8%
2022$10,868+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000
Sq Ft2,608DeedBook 4732, Page 152Recorded7/1/2024

Property Sale

Sale
$755,000

To:

Sq Ft2,118DeedBook 4732, Page 152

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 927, Page 246

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook P152, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1900