Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C003C)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC003C
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage513
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
41%
Improvement Value:$40,300
59%
Total Assessment$68,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,816+3.0%
2024$2,735+6.5%
2023$2,568+0.8%
2022$2,548+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft513DeedBook 4114, Page 275

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2636, Page 48Recorded6/3/2015

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1788, Page 281

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 900, Page 243

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 775, Page 12

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook N167, Page 146

Property Sale

Sale
$41,900
DeedBook A140, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1964