Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C007A)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC007A
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage993
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$93,700
70%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+3.0%
2024$5,353+6.5%
2023$5,027+0.8%
2022$4,988+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft993DeedBook 3851, Page 235

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft993DeedBook 3722, Page 156Recorded12/31/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 3042, Page 27Recorded4/26/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2812, Page 215Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$220,100

From:

To:

DeedBook 2728, Page 277Recorded11/23/2015

Property Sale

Sale
$275,500
DeedBook 1398, Page 152

Property Sale

Sale
$156,902
DeedBook 1008, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1964