Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C007H)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC007H
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage808
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
43%
Improvement Value:$53,000
57%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,834+10.4%
2024$3,474+7.0%
2023$3,247+0.8%
2022$3,220+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft808DeedBook 166, Page 34

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook S131, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1964