Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C008A)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC008A
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage993
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
31%
Improvement Value:$88,200
69%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,286+3.0%
2024$5,133+6.5%
2023$4,820+0.8%
2022$4,783+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1128, Page 112

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook A160, Page 189

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook X134, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1964