Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C008B)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 22, 2022

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC008B
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage749
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,600
59%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+3.0%
2024$3,908+6.5%
2023$3,670+0.8%
2022$3,641+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft749DeedBook 4254, Page 288

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2140, Page 269

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook D138, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1964