Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C008D)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Jun 28, 1999

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC008D
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage744
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
44%
Improvement Value:$51,700
56%
Total Assessment$91,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,781+3.0%
2024$3,672+6.5%
2023$3,448+0.8%
2022$3,421+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900

To:

Sq Ft744DeedBook 161, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1964