Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C009H)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 26, 2017

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC009H
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage808
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
40%
Improvement Value:$60,800
60%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,156+3.0%
2024$4,036+6.5%
2023$3,790+0.8%
2022$3,761+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft808DeedBook 3166, Page 187

Property Sale

Sale
$85,500

From:

To:

DeedBook 3023, Page 138Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$169,475

From:

To:

DeedBook 2793, Page 43Recorded3/21/2016

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 1889, Page 228

Property Sale

Sale
$123,701
DeedBook 1008, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1964