Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C019B)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC019B
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage749
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
41%
Improvement Value:$57,600
59%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+3.0%
2024$3,908+6.5%
2023$3,670+0.8%
2022$3,641+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft749DeedBook 4974, Page 137

Property Sale

Sale
$213,000

To:

Sq Ft749DeedBook 1533, Page 281

Property Sale

Sale
$129,889

To:

Sq Ft749DeedBook 1007, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1964