Skip to content

285 Aycrigg Ave(Unit C022B)Passaic, NJ 07055

Built 1964

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 12, 2006

Property Information

Block3250
Lot1.7
QualifierC022B
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO-1FAMILY
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage513
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
47%
Improvement Value:$45,100
53%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,509+3.0%
2024$3,407+6.5%
2023$3,200+0.8%
2022$3,175+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft513DeedBook 1251, Page 258

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 809, Page 163

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook E167, Page 152

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook O140, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1964