Skip to content

2 Barry PlacePassaic, NJ 07055

Built 1937

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block3252.01
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,945
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,300
44%
Improvement Value:$141,700
56%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,349+3.0%
2024$10,050+6.5%
2023$9,438+0.8%
2022$9,365+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft1,945DeedBook 2742, Page 159

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook S158, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1937