Skip to content

269 Passaic AvePassaic, NJ 07055

Built 1949

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3252.01
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,653
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
43%
Improvement Value:$152,400
57%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+3.0%
2024$10,699+6.5%
2023$10,047+0.8%
2022$9,969+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949