Skip to content

265 Passaic AvePassaic, NJ 07055

Built 1938

Last Sale Price
$387,500
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block3252.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,704
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
40%
Improvement Value:$198,700
69%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,944+3.0%
2024$11,600+16.4%
2023$9,964+0.8%
2022$9,887+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,500

To:

Sq Ft1,704DeedBook 3180, Page 63

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 406, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1938