Skip to content

20 Barry PlacePassaic, NJ 07055

Built 1935

Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block3252.01
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$132,800
54%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,217+3.0%
2024$9,922+6.5%
2023$9,317+0.8%
2022$9,245+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,881
DeedBook X131, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1935