Skip to content

170 Ascension StreetPassaic, NJ 07055

Built 1939

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 1, 2000

Property Information

Block3252.01
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,680
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
46%
Improvement Value:$145,400
54%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,149+3.0%
2024$10,827+6.5%
2023$10,167+0.8%
2022$10,089+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 168, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1939