Skip to content

273 Passaic Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1938

Last Sale Price
$477,000
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block3252.01
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,803
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,600
32%
Improvement Value:$241,700
68%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,649+3.0%
2024$14,226+6.5%
2023$13,359+0.8%
2022$13,256+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$477,000

To:

Sq Ft2,803DeedBook 2309, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1938