Skip to content

9 Barry Pl.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3252.02
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,899
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
30%
Improvement Value:$262,100
70%
Total Assessment$374,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,453+3.0%
2024$15,007+6.5%
2023$14,092+0.8%
2022$13,984+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920