Skip to content

227-251 Passaic Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1980

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3253
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5-2SB/192U/APT
Dwellings---
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage6.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,385,400
15%
Improvement Value:$13,533,100
85%
Total Assessment$15,918,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$656,320+3.0%
2024$637,377+6.5%
2023$598,536+0.8%
2022$593,919+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980